اموزش کاشت بذرهندوانه

اموزش کاشت بذرهندوانه

انتخاب بذر مناسب برای کاشت هندوانه:
در اولین مرحله باید بذر هندوانه مورد نظر خود را انتخاب کنید. انتخاب بذر به عوامل متعددی بستگی دارد. اگر محصول ارگانیک می‌خواهید باید بذر ارگانیک تهیه کنید. هندوانه رقم‌های مختلف و زیادی دارد مانند هندوانه زودرس یا دیررس. اگر انواع هندوانه را نمی‌شناسید می‌توانید از فروشگاه‌های بذر و محصولات کشاورزی مشاوره بگیرید یا در اینترنت جستجو کنید. بذر را فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید تا کیفیت و قوه نامیه آن تضمین شده باشد. بذر خوب با اطمینان تعداد بوته مناسب در مزرعه شما را تامین می‌نماید.

هندوانه‌ها در میوه فروشی
هندوانه‌ها در میوه فروشی

آب و هوای مناسب برای کاشت هندوانه:

هندوانه در آب و هوای گرم رشد میکند و نسبت به سرما از دیگر خانواده کدوییان کمتر حساس است. مانند باقی صیفی جات، بهترین زمان کاشت هندوانه، اواخر زمستان و اوایل بهار است. در حقیقت بسته به منطقه ای که در آن زندگی می‌کنید باید پس از اتمام آخرین یخبندان اقدام به کاشت هندوانه کنید.

خاک مناسب برای کاشت هندوانه:

هندوانه به یک خاک سبک و شنی که از نظر مواد غذایی غنی باشد احتیاج دارد. همچنین از آن جایی که یک گیاه ریشه است باید خاک عاری از هرگونه سنگ و کلوخ و پاک باشد تا ریشه‌ها دچار مشکل نشوند. خاک هندوانه باید دارای تراکم سبک و استاندارد باشد تا ریشه جای کافی برای رشد و نمو داشته باشد. PH مناسب برای رشد هندوانه 5 تا 6.8 است.

کود مناسب برای کاشت هندوانه:

هندوانه برای خوش طعم شدن احتیاح به نور، آب و کود فراوان دارد. کود مناسب هندوانه در مراحل آغازین کار تا شروع گل دادن یک کود با درصد بالایی از نیتروژن است اما پس از آنکه میوه تولید شد باید کودهای پتاسیم و فسفر دار به خاک آن اضافه کنید.

میزان بذر مورد نیاز برای کاشت هندوانه:

برای هر متر مربع زمین زراعی 4 گرم بذر هندوانه کافی است.

روش آبیاری گیاه هندوانه:

هندوانه برای رشد به آبیاری منظم و زیاد احتیاج دارد. اگر آبیاری به حد کافی نباشد رشد گیاه متوقف می‌شود. خاک هندوانه هیچ گاه نباید خشک شود.

فاصله کاشت بوته‌های هندوانه:

برای کاشت هندوانه باید شیارهای به عمق 2 سانتی متر و با فاصله 15 الی 25 سانتی متر ایجاد کرد.

هندوانه برش خورده
هندوانه برش خورده

مراحل کاشت هندوانه:
حال که با عوامل کلیدی و مهم در فرایند کاشت هندوانه اشنا شدید میتوانید اقدام به کاشت هندوانه کنید.

در یک گلدان مناسب، بزرگ، عمیق و تمیز خاک سبک و غنی پر کنید. این خاک باید عاری از هر گونه ناپاکی و آلودگی باشد. گلدانی که برای کشت هندوانه انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. این گلدان باید عمیق (30 سانتی متر) با زهکشی خوب باشد که ریشه نپوسد یا غرقابه نشود.
حتما گلدان را قبل از کاشت به خوبی بشویید تا از خطر هر گونه افت یا بیماری به دور باشید.
میتوانید برای تسهیل در امر جوانه زنی، بذرها را به مدت 24 ساعت خیس کنید.
در روی سطح خاک شیارهای به عمق 2 سانتی متر و با فاصله 10 الی 15 سانتی متر ایجاد کنید و بذر‌ها را بکارید. سپس روی بذرها را خاک نرم بپوشانید. با اسپری آبپاش سطح خاک را مرطوب کنید.
گلدان را مکانی افتابی قرار دهید. معمولا 2 تا 3 هفته پس از کاشت، اولین جوانه‌ها ظاهر می‌شود.
هندوانه برای رشد به آبیاری منظم و زیاد احتیاج دارد. اگر آبیاری به حد کافی نباشد رشد گیاه متوقف می‌شود. خاک هندوانه هیچ گاه نباید خشک شود.
به یاد داشته باشید که دمای محیط را برای گیاه هندوانه در حدود 21 تا 32 درجه نگه دارید. اگر شاخه ای ضعیف در گلدان می‌بینید به نفع شاخه‌های قوی تر، آنها را هرس کنید.
هندوانه احتیاج به داربست و یا شبکه‌ای که بتواند بر روی آن به طور عمودی رشد کند دارد. زمانی که میوه‌ها شروع به رشد کردند، زیر آن‌ها توری کشیده و آن را به داربست ببندید تا وزن هندوانه‌هایی که رشد می‌کنند، باعث شکسته شدن گیاه اصلی نشود.
در بهترین شرایط رشد، دو ماه بعد از کاشت باید هندوانه‌ها آماده و رسیده شوند. زمانی که زیر هندوانه‌ها زرد شد یا رشد آن متوقف شد، یعنی هندوانه شما آماده‌ی برداشت است.

فرم نظرات